Atrakcje historyczne Kalisza

Do Kalisza przybywają turyści, którzy chcieliby zobaczyć historyczne budowle i dowiedzieć się czegoś o przeszłości tego jednego z najstarszych w Polsce miast. W mieście i jego okolicach jest jednak o wiele więcej atrakcji turystycznych. Dodatkowo, Kalisz jest też i dzisiaj ważnym ośrodkiem handlu oraz nauki. Ten fakt także jest odpowiedzialny za kolejne kilka tysięcy osób, które przyjeżdżają tu na konferencje biznesowe czy naukowe. W Kaliszu odbywają się też liczne wystawy, koncerty oraz wydarzenia sportowe. Niezależnie od powodu naszej podróży, miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie każdego rodzaju turysty. Znajdziemy tu więc prywatne kwatery, apartamenty i inne mniejsze obiekty oferujące noclegi. Kalisz to także motele, hostele i kilka wysokiej klasy hoteli, gdzie znajdziemy też np. siłownie, salony odnowy biologicznej czy sale konferencyjne. Na przedmieściach możemy skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych.

Warto rozpocząć naszą przygodę z Kaliszem od spaceru po śródmiejskim zespole urbanistycznym. Znajdziemy tam liczne stare kościoły i budynki użyteczności publicznej, ale także tereny zielone, gdzie odpocząć możemy po zwiedzaniu. Najważniejszym parkiem w mieście jest Park Miejski, któremu towarzyszą planty. Powstał on w 1798 roku i przez lata rozrastał się, a dzisiaj zajmuje powierzchnię 25 hektarów. Przez park przechodzi dawna odnoga Prosny, nad którą postawiono kilka mostków, które urozmaicają spacery po okolicy. Prosna wpada tu do małego jeziora. W parku znajdziemy też zegar słoneczny czy place zabaw dla dzieci. Oczywiście, co kawałek mamy też okazję, by usiąść na ławce. W południowej części miasta wyznaczono także inny teren zielony – Park Przyjaźni. Znajduje się tu m.in. amfiteatr i scena. Na wschodzie położony jest za to Las Winiarski – ulubione miejsce biegaczy i rowerzystów. Swoją drogą, w Kaliszu uprawiać można prawie każdy rodzaj sportu. Znajdziemy tu boiska do piłki nożnej czy siatkówki, baseny, korty tenisowe czy ścianki wspinaczkowe. W Kaliszu warto też oczywiście przyjrzeć się tutejszym zabytkom. Ciekawa jest np. Rogatka Wrocławska – dawny posterunek celny. Została zbudowana w latach 20. XVIII wieku jako jedna z kilku tego typu budowli w mieście, ale zachowała się do dzisiaj jako jedyna z nich. Niedaleko niej znajdziemy także Most Kamienny nad Prosną – najstarszy most w Kaliszu. Powstał on w tym samym okresie co Rogatka Wrocławska, a wcześniej na jego miejscu znajdował się most zwodzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>