Góry Pieprzowe – atrakcja Sandomierza

Z górskich szlaków w Krynicy [➤mroon.pl/szlaki-gorskie-w-krynicy-308], zabieramy Was dzisiaj w magiczne miejsce. Wybierając się do Sandomierza, naprawdę warto zaopatrzyć się w dobre, wygodne buty do zwiedzania i chodzenia po szlakach. Amatorów gór zdecydowanie zachwycą Góry Pieprzowe, znajdujące się częściowo w granicach administracyjnych miasta.

Góry Pieprzowe przyciągają turystów praktycznie przez cały rok. Nieznacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się deszczową porą, jednak z drugiej strony jesienna barwna aura również ma swój urok, o czym zaświadczy niejeden maszerujący w tym czasie po górach turysta. Wiosną, dodatkową atrakcją są róże, stanowiące niemałą uciechę dla oka. Dla zapalonych górskich turystów Sandomierz ma bogatą ofertę baz noclegowych [➤meteor-turystyka.pl/noclegi,sandomierz,0.html], aby mogli oni poznać Góry Pieprzowe i okolice od podszewki.

To leżące na Wyżynie Sandomierskiej, liczące 3 km długości i mające około 199 m n.p.m. pasmo górskie, stanowi krańcową partię Gór Świętokrzyskich. Nazwa Gór Pieprzowych natomiast ściśle powiązana jest z wpływem czynników atmosferycznych na surowiec skalny. Wszelkiego rodzaju opady czy duże amplitudy temperatur sprawiają, że łupki skalne kruszą się, tworząc charakterystycznej postaci pyłek, swoim wyglądem przypominający czarny pieprz.

Charakterystyczne dla Gór Pieprzowych [➤sandomierskie1155.republika.pl/Sandomierz/pieprzowe] jest występowanie w nich dzikiej róży, aż w 15 gatunkach, której owoce jak doskonale wiadomo są jednym z najlepszych źródeł witaminy C. Zakres występowania tej konkretnej rośliny w sandomierskim paśmie górskim zaczęto nawet określać mianem unikalnego w skali europejskiej "naturalnego rosarium". Oprócz tego, można tu spotkać takie okazy, jak: krzewy berberysu, jałowca, głogu, tarniny, dzikiej gruszy. To właśnie obecność tych dobrodziejstw natury sprawiła, że Góry Pieprzowe od 1979 roku zostały uznane za rezerwat przyrody.

Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę w góry, powinniśmy się zaznajomić z kilkoma istotnymi informacjami. Przede wszystkim wiedzieć należy, że przez Góry Pieprzowe prowadzi szlak czerwony. Istnieją dwie możliwości przejścia w góry z Sandomierza, pierwszą z nich jest trasa wałem wiślanym, drugą natomiast – droga od Kamienia Łukawskiego i Plebańskiego, a odległość od Starego Miasta wynosi bagatela 4 km. Należy pamiętać, że wychodząc w góry należy zachować szczególną ostrożność, głównie po to, by uniknąć przykrych doświadczeń. Wyjątkowo zagrożenia mogą wystąpić przy przejściach w deszczu lub po deszczu, kiedy łatwo się poślizgnąć i niefortunnie upaść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>