Uzdrowiskowy Rymanów Zdrój

W dzisiejszym świecie, zabieganym i zatłoczonym, zanieczyszczonym spalinami, turystyka uzdrowiskowa nabiera coraz większego znaczenia. Obecnie jest to bardzo modna forma odpoczynku. Podkarpacie skupia w sobie kilka uzdrowisk, których położenie sprzyja regeneracji sił. Jedno z nich to Rymanów Zdrój. Jest to malownicza wioska o statusie uzdrowiska, położona zaledwie 20 kilometrów od Krosna. Historia uzdrowiska sięga 1873 roku. Piękne położenie w obrębie Wzgórz Rymanowskich, czyni to miejsce sprzyjającym do spacerów w malowniczej okolicy. Cennym walorem miejscowości jest charakterystyczny klimat o charakterze podgórskim, dość wilgotny, z dużą zawartością olejków eterycznych i jodu w powietrzu. W Rymanowie Zdroju znajdują się źródła wód leczniczych, między innymi jodkowych, wodorowęglanowo-sodowych i inne, mające dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wody te mają bardzo szerokie zastosowanie w kuracjach leczniczych, do picia, do kąpieli i do okładów. Leczone są tutaj choroby układu oddechowego i układu krążenia.

Baza noclegowa Rymanowa (Meteor) to oczywiście domy wczasowe, pensjonaty, hotele i kwatery prywatne, a także pokoje gościnne. Cisza i spokój w otoczeniu wspaniałej przyrody przyciąga do uzdrowiska mnóstwo gości zarówno z Polski jak i z zagranicy. Jak na uzdrowisko przystało Rymanów także może się pochwalić zabytkami z minionych czasów. Do najważniejszych, które trzeba koniecznie zobaczyć należy willa „Opatrzność”, która obecnie pełni funkcję pensjonatu. Miejscem, które musi odwiedzić każdy jest oczywiście pijalnia wód, znajdująca się w centralnej części uzdrowiska.

Przez Rymanów przepływa rzeka Tabor. W okresie letnim cieszy się dużą popularnością, gdyż na jej brzegach zostały wyznaczone specjalne kąpieliska. Stanowi to największą atrakcję dla dzieci, ale i dorośli chętnie szukają w niej ochłody w upalne dni. Dla miłośników pieszych wycieczek, wytyczonych zostało bardzo wiele szlaków, ścieżek spacerowych, a także rowerowych. Dla bardziej wytrzymałych kondycyjnie osób interesującą propozycją jest spacer do sąsiedniego uzdrowiska – Iwonicza Zdroju. Do Rymanowa warto przyjechać nawet na niedzielne popołudnie. Doceniają to mieszkańcy pobliskich wiosek i miasteczek, którzy bardzo chętnie tutaj przyjeżdżają nawet tylko na spacer.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>