Zakopane – narty i zabawa czy kultura i sztuka?

Pierwsza myśl jaka nasuwa się po usłyszeniu nazwy Zakopane to narty, zabawa, Krupówki. Oczywiście są jak najbardziej słuszne, ale Zakopane to coś więcej. To kultura, sztuka, historia, do której miejscowi przykładają bardzo dużo uwagi i szanują to, skąd pochodzą i jaka jest ich przeszłość. W związku z tym, nadal stawiane są domy w stylu góralskim, do dzisiejszego dnia górale i góralki noszą stroje ludowe, a wystrój chałup czy restauracji jest taki sam, jak wiele lat temu. Technologia i cyfryzacja jest używana, aby ułatwić życie mieszkańcom czy turystom, ale nie przyćmiła ona ducha tego uroczego miejsca.

W Zakopanem jest bardzo dużo muzeów i galerii, w których można podziwiać sztukę i historię tego miejsca oraz wielkie poszanowanie przyrody. Jednym z nich jest Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Cieplicach. Jest to doskonałe miejsce, aby móc zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Spotkać tu można między innymi salamandry, traszki, żaby, oraz węże i jaszczurki. Powstał on w roku 2003 i do dnia dzisiejszego budzi wielkie zainteresowanie wśród turystów.

Innym miejscem związanym z przyrodą jest Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powstałe w roku 1979, prowadzi wspaniałą misję edukacyjną, organizując wystawy, których tematy ściśle powiązane są z ochroną przyrody oraz pięknymi Tatrami. Szukając możliwości podziwiania dawnej architektury, doskonałym do tego miejscem jest Zespół Dworsko-Parkowy, znajdujący się w Kuźnicach. Odtworzona została tam wozownia, fontanna oraz dawny spichlerz. Na jego terenie znajduje się także pochodzący z roku 1839 krzyż żeliwny. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Zakopanem.

Aby zobaczyć najstarszą siedzibę znajdującą się na Podhalu, należy wybrać się na zwiedzanie Chałupy Sabały, upamiętniającej Jana Krzeptowskiego, który zachował się w pamięci jako grający muzykant. Pokazuje jego życie, to jak mieszkał i gdzie komponował swoje gawędy. Innym sławnym człowiekiem, na którego cześć powstało muzeum jest Kornel Makuszyński. W Muzeum Kornela Makuszyńskiego zobaczyć można jego rękopisy, utwory jak i fotografie.

Zakopane to nie tylko muzea, ale również galerie w których zakopiańscy artyści wystawiają swoje prace. Można podziwiać w nich obrazy, grafiki czy materiały wykonane zgodnie z tradycją góralską. Na miejscu jest również możliwość kupienia pamiątek, które po powrocie do domu będą przypominać turystom o mile spędzonych chwilach w Zakopanem. Żeby to wszystko móc zobaczyć, konieczne jest zostanie tu przynajmniej kilka dni {noclegi rozplanuj np. z Meteorem}. Baza noclegowa jest doskonale rozbudowana i z pewnością spełnia wszystkie wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>