Loading...
Moje otoczenie

Dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna?

segregacja śmieci

Dbanie o środowisko ma wiele znaczeń. Chodzi nie tylko o ograniczanie emisji spalin czy trującego dymu z komina, akcje sprzątania lasów, ale przede wszystkim o segregację odpadów. Od kilku lat wszystkie kraje przynależące do Unii Europejskiej są zobowiązane do dzielenia odpadów na kategorie, dzięki którym można je poddać recyklingowi. Dlatego dostępne są nie tylko miejsca selektywnej zbiórki odpadów – mieszkańcy bloków i domków jednorodzinnych zostali wyposażeni w specjalne pojemniki lub worki, które są odbierane, a następnie przewożone we wskazane miejsca. Skąd się jednak wziął pomysł przymusowej segregacji i czy rzeczywiście ma to tak duże znaczenie dla środowiska?

Zwiększająca się świadomość ekologiczna

Jak się zapewne możecie domyślić w moim domu segregacja odpadów jest wręcz obowiązkowa. Staram się pilnować, by moje dzieci każde pudełko czy papierek wyrzuciły do odpowiedniego kubła, co później ułatwia mi przygotowywanie worków do wywiezienia. Takie zwyczaje widzę także wśród moich sąsiadów, którzy bez zastanowienia chętnie przyłączyli się do segregacji, co pozwoliło im zmniejszyć rachunki od firm komunalnych. Nikt z nas jednak wcześniej nie zastanawiał się nad tym, dlaczego Unia wprowadziła takie zasady. Postanowiłam więc dla Was poszukać rzetelnych informacji i się tym podzielić.

Jeszcze do niedawna nie mówiło się zbyt wiele o ochronie środowiska i o złym stanie naszej planety. Odkąd sprawa została rozgłośniona, coraz więcej organizacji przyłącza się aktywnie do prowadzonych działań i chce zaangażować w to każdego obywatela. Stąd też Unia Europejska narzuciła obowiązek recyklingu wszystkim przynaleźnym państwom, by znacznie zmniejszyć produkcję śmieci oraz powierzchnie wysypisk śmieci.

Korzyści wynikające z segregacji śmieci

Długi czas rozkładania się poszczególnych rodzajów odpadów w znacznym stopniu szkodzi naszemu środowisku. Segregacja i poddanie materiałów recyklingowi daje im szansę na nowe życie, co jednocześnie przekłada się na mniejszą produkcję plastiku czy papieru. Kiedy znacznie mniejsza ilość śmieci trafia na wysypiska zmniejszają się koszta ich prowadzenia, ale także nie rozrastają się ich powierzchnie, które w tym momencie i tak są ogromne.

Dbając o środowisko, dbamy też o swoje otoczenie i samopoczucie. Znacznie lepiej się oddycha czystym i niezanieczyszczonym powietrzem. Poza tym przedłużamy żywotność naszej planety, dbając o kolejne pokolenia, dając im szansę poznać florę i faunę pod ochroną.