Loading...
Odnawialne źródła energii

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

instalacja fotowoltaiczna

Odnawialne źródła energii są naszą przyszłością. Dzięki nim jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć stopień zanieczyszczenia powietrza, głównie poprzez zamianę źródła prądu na takie, które pozyskuje energię ze słońca. Mowa oczywiście o fotowoltaice, czyli panelach pobierających energię słoneczną i przetwarzających ją na zwykły prąd. Jest to rozwiązanie, po które zaczyna sięgać coraz większa liczba naszych rodaków, co mnie niezmiernie cieszy. Postanowiłam Wam więc przybliżyć zalety takiej inwestycji, byście i Wy dołączyli do grona zadowolonych instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika od podszewki

Podjęcie decyzji o założeniu fotowoltaiki na dachu swojego domu to dopiero pierwszy krok ku temu, by móc z niej rzeczywiście korzystać. Trzeba przejść długą drogę nie tylko z firmą instalacyjną, ale i ze sprawami urzędowymi, które potrafią dać w kość. Mimo to nie zniechęcajcie się na samym początku swojej drogi! Zacznijcie od znalezienia okolicznej firmy z wieloma pozytywnymi ocenami z dotychczasowych zleceń. Już po pierwszych konsultacjach powinniście wiedzieć, czy wykonawca rzeczywiście jest rzetelny, słucha Waszych potrzeb oraz proponuje skorzystanie z jakiegoś dofinansowania. Tak, po zakończeniu budowy można starać się o częściowy zwrot pieniędzy, ale o tym później.

Wybrana przez Was firma powinna dokładnie sprawdzić możliwość założenia paneli, doradzić najlepszą dostępną na rynku technologię oraz oszacować ilość niezbędnych paneli do wygenerowania energii odpowiadającej zapotrzebowaniu energetycznemu gospodarstwa domowego. Dopiero po pełnej akceptacji projektu i kosztów powinniście dokonać pierwszej wpłaty na rzecz wykonawcy i czekać na działania z ich strony.

Kolejnym etapem, wymagającym ingerencji właścicieli budynku jest dopiero przygotowanie instalacji do odbioru energetycznego. Firma zakładająca fotowoltaikę powinna wszystko dokładnie sprawdzić oraz sporządzić dokumentację, niezbędną do odbioru technicznego przez pracowników zakładów energetycznych. Po zatwierdzeniu prawidłowego wykonania można opłacić zlecenie i pożegnać się z wykonawcą.

Jak odzyskać część poniesionych kosztów?

Aktualnie coraz bardziej stawia się nacisk na korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Dlatego niemal wszędzie pojawiają się liczne programy wspierające osoby zakładające instalacje fotowoltaiczne. Po odebraniu fotowoltaiki i otrzymaniu faktury za usługę można odzyskać dość sporą część poniesionych kosztów. Wystarczy w odpowiednim czasie zgłosić się do trwających programów rządowych, gminnych, czy po prostu odliczyć wskazaną kwotę od podatku, uprzednio przygotowując niezbędną dokumentację.

Korzyść założenia fotowoltaiki jest oczywista! Zyskuje się własny prąd, i to w ekologiczny sposób, a o płaceniu rachunków można zapomnieć. Taka inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie, zwłaszcza jeśli uda się złapać na dofinansowanie. Pomyślcie sobie, że nie tylko ułatwicie sobie tym życie, ale i przyczynicie się w jakimś stopniu do ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *