lampa podłogowa

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji domu. Dostarcza nie tylko światła, lecz również buduje nastrój w pomieszczeniu, a starannie dobrana lampa pełni również funkcję dekoracyjną. Oprócz lampy sufitowej w wielu pomieszczeniach znajduje się również podłogowa. W szczególności w salonie lub w pokoju gościnnym pozwala ona na podkreślenie panującego wystroju wnętrza i stanowi dodatkowe źródło światła. Zatem jak wybrać odpowiednią lampę podłogową do salonu? Poniżej podpowiadamy.

1. Wysoka jakość wykonania

Nawet najbardziej wyszukany i elegancki model lampy nie spełni swojej funkcji, jeżeli nie będzie wyprodukowany z pierwszej klasy materiałów odpornych na przedwczesne uszkodzenie. Przed jej zakupem należy zwrócić uwagę na jakość. Wszystkie lampy podłogowe powinny charakteryzować się dbałością o detale i starannym wykonaniem. Ich konstrukcja musi być stabilna i zapewniać odpowiednie ustawienie. Warto wybierać model wykonany z lekkich elementów, co znacznie ułatwi jego przeniesienie z jednego miejsca na inne w sytuacji przeprowadzki, remontu lub zmiany wystroju wnętrza.

2. Spójność estetyczna lampy podłogowej

Wybierając model do salonu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wykończenia, ale także na spójność stylistyczną, aby współgrała z całością aranżacji wnętrza. Do klasycznych wnętrz należy wybierać modele lamp w stonowanej kolorystyce w poręcznych kształtach, między innymi z okrągłym kloszem lub w kwiecistej ornamentyce, a także modele ażurowe. Natomiast do salonów nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych świetnie sprawdzą się designerskie lampy na metalowych nóżkach z kloszem w kształcie geometrycznej bryły.

3. Lampy podłogowe do salonu – funkcjonalny element dekoracyjny

Lampa podłogowa to dodatkowe źródło światła, dlatego ważne okazuje się jej ustawienie we właściwym miejscu. Można ją postawić koło kanapy, fotela lub przy kąciku do czytania. Ważny jest także dobór ostrości jej światła oraz koloru: barwa ciepła lub zimna, która musi być dostosowana do panującej stylistyki wnętrza. Do salonu industrialnego, loftowego lub nowoczesnego należy wybierać światło ciepłe. Natomiast światło zimne do pomieszczeń urządzonych w ciepłych barwach, aczkolwiek nie jest to regułą. Wybór żarówki zależy również od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

4. Wielkość lampy podłogowej

Jak sama nazwa mówi, lampa podłogowa ustawiona zostaje na podłodze. Dlatego jej wybór powinien być przemyślany. Na rynku można kupić wiele modeli w rozmaitych wielkościach, jednak rozmiary lampy podłogowej powinny zostać dostosowane do przestrzeni, w której się znajdzie. Do kameralnych salonów, należy wybrać niewielki model, który nie zajmie zbyt dużo miejsca i nie zagraci przestrzeni.

Natomiast w przestronnych wnętrzach warto ustawiać duże lampy podłogowe, między innymi: z szerokimi kloszami, pozwalające na zagospodarowanie wolnej powierzchni w sposób niebanalny. Reasumując, wybierając lampę do salonu podłogową, należy zwrócić uwagę na jej jakość, kształt, kolor, stylistykę, a także wielkość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy

Styl życia

Czym jest lilijka harcerska?

Lilijka harcerska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli skautingu na całym świecie. Jej znaczenie jest bogate i głęboko zakorzenione w historii harcerstwa. Ta skromna odznaka

Czytaj więcej