Loading...
Odnawialne źródła energii

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu

ogrzewanie

W moim otoczeniu coraz większy nacisk kładzie się na zmianę sposobu ogrzewania domu. Jak wiadomo, największym problemem zanieczyszczania powietrza jest korzystanie w domach jednorodzinnych ze starych pieców „kopciuchów”, w których spala się wszystko, co jest pod ręką. Wielu ludzi, zwłaszcza starszych, uważa to za oszczędność na surowcach generujących energię, ale nie zdają sobie sprawy, jak wpływa to na otaczającą ich przyrodę. Postanowiłam przedstawić Wam dostępne alternatywne sposoby ogrzewania domu, które nie tylko są bardziej ekologiczne, ale i mniej problematyczne niż stare piece.

Jeśli ogrzewanie centralne, to jakie?

Mogłoby się wydawać, że wymiana piece na jakieś nowsze powszechnie dostępne rodzaje ogrzewania to ogromna inwestycja, która wiąże się z przebudową połowy domu. Nic bardziej mylnego, jeśli chce się pozostać przy ogrzewaniu za pomocą pieca, można postawić na te bardziej ekologiczne, jak na przykład ekogroszek czy pellet. Piece te spełniają najnowsze normy i kwalifikują się pod możliwość uzyskania dofinansowania z urzędu gminy czy miasta, co pomaga właścicielom domu zminimalizować wydatki. Można je także podłączyć pod ogrzewanie podłogowe, nie przebudowując dotychczasowej instalacji.

A może odnawialne źródła energii?

Coraz więcej słyszy się o wykorzystywaniu do ogrzewania nowych domów pomp ciepła oraz systemów rekuperacji. Oba te rozwiązania wymagają jednak wdrożenia na etapie budowy, bowiem niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej struktury i połączeń między pomieszczeniami. Nie zmienia to jednak faktu, że pozyskiwanie energii z powietrza czy ziemi nie generuje praktycznie żadnych zanieczyszczeń, a jest w stanie ocieplić dom nawet o największym metrażu. Wystarczy dobrać urządzenia o wystarczającej mocy, co zostanie oczywiście obliczone przez profesjonalistów.

Bez względu na to, na jaki typ ogrzewania się zdecydujesz, zawsze bierz pod uwagę ekologię. Lepiej zainwestować w porządną i indywidualnie zaprojektowaną instalację grzewczą, która w pełni zaspokoi potrzeby cieplne gospodarstwa domowego, niż szukanie później kolejnych źródeł ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *