kalkulator

Otrzymanie pieniędzy na konto z tytułu pożyczki jest de facto zwiększeniem prywatnego kapitału. Transfer dużej ilości funduszy może wzbudzić zainteresowanie Urzędu Skarbowego, który będzie chciał uzyskać szczegółowe informacje o przelewie. Jaką rolę odgrywają przepisy podatkowe przy zaciąganiu pożyczek na rynku pozabankowym? Czy od uzyskanej pożyczki online będziemy musieli oprowadzić podatek? Jak przedstawiają się kwestie podatkowe wobec pożyczek od osób prywatnych?

Czy od pożyczki przez Internet płaci się podatek?

Rozważając kwestie podatkowe dotyczące udzielanych pożyczek, musimy rozdzielić metody finansowania na te realizowane przez podmioty życia gospodarczego, a także pożyczki udzielane przez osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jeśli ubiegamy się o finansowanie w banku lub instytucji pozabankowej, pozostajemy zwolnieni od podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy transakcji zawieranej między biurem pożyczkowym a osobą prywatną nie istnieje konieczność wyliczenia podatku PCC.

Dzisiejsza analiza nie będzie zatem dotyczyła powszechnej pożyczki przez Internet, będącej produktem zdominowanym przez rynek pozabankowy. Pożyczkobiorca będzie musiał odprowadzić podatek PCC do właściwego Urzędu Skarbowego jedynie wówczas, gdy umowa zostaje zawarta z osobą prywatną. Nie ma tutaj znaczenia, czy pożyczkodawca otrzyma z tego tytułu określone wynagrodzenie, czy pożyczka jest po prostu formą finansowej pomocy dla znajomego. Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy bowiem samego faktu istnienia umowy pożyczkowej, a jej wewnętrzne postanowienia nie grają tutaj żadnej roli. Kwota PCC wynosi obecnie 0,5% całkowitej wartości zobowiązania. Pożyczkobiorca ma obowiązek wypełnienia druku PCC-3 i zapłaty wyliczonego podatku na konto bankowe Urzędu Skarbowego.

Polskie prawo podatkowe przewiduje natomiast szereg zwolnień podmiotowych z podatku PCC. Jeśli strony umowy pożyczki wpisują się w zakres pojęcia zerowej grupy podatkowej (m.in. małżonkowie, dzieci, rodzice, wnuki, dziadkowie), obowiązek podatkowy nie zaistnieje. Jednak nawet w tym przypadku fakt udzielenia pożyczki musi być zgłoszony do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni, a same środki pieniężne należy przekazać w formie przelewu bankowego. Zwolnienie z podatku wobec osób najbliższych nie obowiązuje dla transakcji gotówkowych, o czym warto wiedzieć jeszcze przed decyzją o udzieleniu czy zaciągnięciu pożyczki.

Pożyczki od osób prywatnych charakteryzują się również obowiązywaniem kwoty wolnej od podatku, odnoszącej się do wszystkich pożyczek zaciągniętych przez podatnika w ciągu ostatnich 5 lat. Kwota wolna od podatku przydaje się w sytuacji, gdy jedna ze stron pożyczki nie należy do zerowej grupy podatkowej. W tej sytuacji kwota wolna od podatku pozwoli uniknąć lub znacznie ograniczyć wysokość podatku PCC, co przekłada się na lepsze możliwości spożytkowania pożyczonych środków.

Bezpieczne pożyczki przez Internet – gdzie ich szukać?

Pożyczki przez Internet stanowią domenę prywatnych biur pożyczkowych, które wyróżniają się elastycznymi warunkami finansowania i błyskawicznym terminem procedowania wniosku. Jeśli poszukujesz atrakcyjnej i bezpiecznej pożyczki przez Internet, strona www.eksprespozyczka.pl pozostaje warta odwiedzenia. Ekspres Pożyczka pozwala osobom prywatnym uzyskać środki na dowolny cel, gwarantując zarazem szybki proces decyzyjny i atrakcyjne stawki oprocentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy

Styl życia

Czym jest lilijka harcerska?

Lilijka harcerska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli skautingu na całym świecie. Jej znaczenie jest bogate i głęboko zakorzenione w historii harcerstwa. Ta skromna odznaka

Czytaj więcej