Łączność bezprzewodowa powoli staje się standardem w niemal wszystkich domach w Polsce. Tego rodzaju rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a nowoczesne technologie sprawiają, że prędkość przesyłania danych pozwala na oglądanie serwisów streamingowych w najwyższej rozdzielczości bez żadnego problemu. Nowe urządzenia pojawiają się tak szybko, że Klienci czasami nie nadążają ze zdobywaniem wiedzy na ich temat. Dlatego zdarza się, że poszukując odpowiedniego sprzętu do domu tak naprawdę nie do końca wiemy, co powinniśmy kupić. Poniżej wyjaśniamy czym różnią się od siebie niezwykle popularne urządzenia, czyli modem oraz router.
Czym jest modem?
Na wstępnie określmy może czym tak naprawdę jest klasyczny modem. To produkt obecny w naszych domach od wielu lat. Jego głównym zadaniem jest przekształcenie sygnału przychodzącego od dostawcy internetowego na taki, który będą w stanie odbierać sprzęty elektroniczne w naszym domu, czyli np. laptop, komputer czy smartfon. Klasyczne modemy działały na zasadzie podłączenia kablem Ethernet do komputera, obecnie znacznie częściej spotykanym rozwiązaniem jest korzystanie z bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Modem może także występować w postaci niewielkiego pendrive’a podłączanego bezpośrednio do komputera.
W skrócie – modem zapewnia dostęp do internetu wszystkim urządzeniom aktualnie znajdującym się w jego zasiegu.
No dobrze, więc co robi router?
Router różni się od modemu w jednej podstawowej kwestii – nie odbiera sygnału od dostawcy internetu, a jedynie rozdziela go w ramach sieci prywatnej. Dzięki temu dostęp do internetu można szybko uzyskać na wielu urządzeniach jednocześnie. Podobnie jak w przypadku modemu w zależności od potrzeb mamy np. router bezprzewodowy WiFi albo podłączany bezpośrednio do komputera czy laptopa za pomocą kabla. Router jest też w stanie połączyć ze sobą dwie sieci LAN oraz WAN.
Nowoczesne urządzenia sieciowe
Jak można łatwo zauważyć, oba te urządzenia sieciowe pełnią różne funkcje i wzajemnie się uzupełniają. Dzięki routerowi użytkownik zyskuje możliwość nadania oddzielnego adresu IP dla każdego połączonego urządzenia. Bez problemu też za jego pomocą uzyska połączenie np. z drukarką.
Modemy oczywiście nadal są powszechnie wykorzystywane. Sprawdzą się w przypadku internetu dostarczanego drogą radiową czy komórkową. Modemem jest także karta sieciowa w komputerze. Z kolei router WiFi bezprzewodowy będzie najlepszy jeżeli korzystamy z internetu światłowodowego, zwanego najczęściej stacjonarnym.
Warto przypomnieć, że modem pozwala na uzyskanie dostępu do internetu na jednym wybranym urządzeniu. Jeśli więc korzystamy nie tylko z komputera, ale także z laptopa, tabletu czy smart TV, powinniśmy posiadać modem dla każdego z nich albo zakupić router bezprzewodowy WiFi.
W przypadku routera bardzo istotne jest też miejsce, w którym go umieścimy. Każda ściana albo większa odległość od urządzenia automatycznie osłabia sygnał, co od razu wpłynie na jakość połączenia. Z kolei klasyczne modemy łączymy z reguły ze sprzętem kablem, więc tutaj wystarczy zaopatrzyć się w przewód odpowiedniej długości.