Mocna karta graficzna stanowi atrybut komputerów, o których marzą gracze, ale również profesjonalni graficy, montażyści video i projektanci. Od wielu lat rynek najbardziej wydajnych kart graficznych jest zdominowany przez dwie marki – NVIDIA GeForce oraz AMD Radeon. Zakup topowej karty graficznej wiąże się z ogromnym wydatkiem, bo zwykle w podobnej cenie można kupić cały, bardzo przyzwoity komputer przeznaczony do pracy, użytku codziennego, a nawet do gier. Które karty graficzne dostępne obecnie na rynku są najmocniejsze?
Kryteria wyboru mocnej karty graficznej
Obecnie większość procesorów posiada zintegrowaną kartę graficzną, więc dla mniej wymagających użytkowników zakup karty dedykowanej może okazać się zbędny. Układ graficzny zintegrowany z procesorem nie wymaga dodatkowego chłodzenia i nie pobiera zbyt wiele energii, ale należy pamiętać, że takie rozwiązanie nadaje się do codziennego użytku, w tym oglądania wideo, jednak jest zupełnie niewystarczające dla graczy. Szukając przyzwoitej wydajności należy postawić na dedykowaną kartę graficzną, która w przypadku komputerów stacjonarnych jest podłączona do płyty głównej przy pomocy złącza PCI-Express, natomiast układy graficzne do laptopów korzystając ze złącza Thunderbolt.
Na co zwrócić uwagę wybierając kartę graficzną? O możliwościach urządzenia decydują testy wydajności. Ważnym kryterium jest pamięć podręczna, w jaką wyposażono kartę. Już w zaledwie 2 GB wystarczą do oglądania filmów, a nawet grania w rozdzielczości Full HD. Jednak pragnąc delektować się obrazem w jakości 4K należy postawić na 8 GB pamięci podręcznej. Oczywiście układy graficzne są tak zaawansowane, że o ich efektywności decyduje znacznie więcej czynników, a im karta jest mocniejsza, tym wymaga większego zasilania i potężniejszego chłodzenia.
Oprócz najbardziej popularnych kart graficznych przeznaczonych dla graczy, na rynku dostępne są także profesjonalne karty graficzne o nieco innym profilu. Ich zadaniem jest odciążanie procesora w zadaniach takich jak edycja wideo czy modelowanie 3D, a także projektowanie w oprogramowaniu AutoCAD. Istnieje jeszcze kategoria kart graficznych przeznaczonych do kopania kryptowalut – przystosowano je do długiej i nieprzerwanej pracy, a paradoksalnie niektóre modele nie posiadają nawet wyjścia wideo.
Najmocniejsze karty graficzne dostępne na rynku
Skupmy się jednak na najmocniejszych kartach dla graczy. Pod tym względem bardzo wiarygodnym źródłem informacji są testy wykonywane przez portal benchmark.pl. Według nich najlepszym, co gracze mogą zainstalować w swoim komputerze jest karta AMD Radeon RX 6950 XT z procesorem graficznym 2310 MHz oraz 16 GB pamięci GDDR6.
Drugie miejsce przypada nieco mniej zaawansowanemu modelowi tego producenta – karcie AMD Radeon RX 6900 XT. Jej właściciele również mają do dyspozycji 16 GB pamięci GDDR6 oraz procesor graficzny o częstotliwości 2250 MHz.
Trzecie miejsce należy do konkurenta – Nvidia GeForce RTX 3090 Ti. Tę kartę graficzną wyposażono w aż 24 GB pamięci GDDR6X i procesor pracujący z częstotliwością 1860 MHz.
MacBook zamiast komputera gamingowego
Zakup topowej karty graficznej, zwłaszcza niedługo po jej premierze, nierzadko wiąże się z wydatkiem sięgającym ponad 10 000 zł. Dlatego użytkownicy, którzy nie są zapalonymi graczami i nie zależy im na najnowszych tytułach uruchamianych w ekstremalnie wysokiej rozdzielczości, mogą w tej cenie rozważyć zakup uniwersalnego komputera, na przykład słynącego z wysokiej jakości nowego MacBooka Pro.
Jesteś posiadaczem MacBooka i chcesz naprawić lub zmodernizować swój komputer? Odwiedź warszawski serwis MacForce, w którym możesz liczyć między innymi na wymianę pamięci RAM, wymianę dysku, wymianę uszkodzonej matrycy lub naprawę ładowarki w MacBooku.
Więcej informacji na temat świadczonych w serwisie usług znajdziesz pod adresem: https://www.macforce.pl/.