rozwód


Rozwód to dla wielu osób trudny czas, obfitujący w stres i negatywne emocje. Cała procedura może odbić się na relacjach rodzinnych, posiadanym majątku, a nawet karierze zawodowej. Dlatego też małżonkowie, którzy chcą zakończyć swój związek, najczęściej szukają wsparcia doświadczonego adwokata, zajmującego się całą sprawą od początku do końca. Są jednak od tej reguły wyjątki. Niektórzy zastanawiają się, czy rozwód bez pomocy prawnika jest możliwy. Udzielamy odpowiedzi i kilku wskazówek.

Adwokat Wrocław wyjaśnia – czy można rozwieść się bez pomocy prawnika?

Polskie prawo nie nakłada obowiązku korzystania z pomocy adwokata podczas procesu rozwodowego. Małżonek, który chce zakończyć swój związek, nie musi korzystać z usług specjalisty. Całą procedurę może poprowadzić samodzielnie – od przygotowania niezbędnych pism i dokumentów, aż po wizyty na sali sądowej, gdzie będzie, między innymi, odpowiadał na pytania i rozmawiał ze świadkami. W przypadku korzystania ze wsparcia prawnika wszystkimi aspektami postępowania może zająć się adwokat Wrocław.  Jest to miasto, w którym nie brakuje osób decydujących się na samodzielne prowadzenie rozwodu. Trzeba jednak podkreślić, że rozwód bez adwokata nie jest łatwym zadaniem – wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, merytorycznej wiedzy, a także odpowiedniego charakteru, pozwalającego poradzić sobie z dużą ilością stresu.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na rozwód bez adwokata?

Wybierając działanie w pojedynkę, należy wziąć pod uwagę wszelkie formalności, które wiążą się z rozwodem. To, że małżonek decyduje się przeprowadzić postępowanie samodzielnie, nie zwalnia go z obowiązku przestrzegania przepisów prawa i nie gwarantuje żadnych ulg. Pierwszym poważnym wyzwaniem, którym trzeba zająć się w sprawie rozwodowej, jest przygotowanie pozwu oraz złożenie go w odpowiedniej instytucji lub odpowiedź na pozew drugiej strony (w tym przypadku należy to zrobić w terminie 14 dni od otrzymania). Pismo musi być odpowiednio sformułowane, by zwiększyć swoje szanse na pomyślny przebieg sprawy, a także uzupełnione załącznikami. Procedura ta dodatkowo komplikuje się, gdy trzeba sporządzić wnioski związane z alimentami lub podziałem majątku.

Kolejnym sporym wyzwaniem dla osoby, która decyduje się na rozwód bez adwokata, będzie sam przebieg sprawy w sądzie. Przed wymiarem sprawiedliwości nie tylko należy przedstawić swoje stanowisko, ale także odpowiadać na pytania, formułować tezy dowodowe czy wypytywać świadków drugiej strony. Nie można liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony sądu – nie podpowie on, jak należy postąpić w określonej sytuacji, ponieważ co do zasady musi być bezstronny.

Adwokat Wrocław rozwód – kiedy zrezygnować z pomocy eksperta?

Doświadczenie pokazuje, że niewiele osób jest w stanie tak naprawdę, od początku do końca, dobrze przygotować się i poprowadzić samodzielnie sprawę rozwodową. Ze wsparcia eksperta można zrezygnować w sytuacji, w której mamy odpowiednią wiedzę z kilku obszarów prawa, mamy czas na załatwienie wszystkich formalności oraz jesteśmy pewni, że udźwigniemy w pojedynkę ciężar emocjonalny, który wiąże się z tego typu sprawami. W innych przypadkach lepiej zdać się na wsparcie prawnika. Jak go znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: adwokat Wrocław rozwód, a następnie wybrać ofertę, której zakres usług spełnia indywidualne oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy

Styl życia

Czym jest lilijka harcerska?

Lilijka harcerska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli skautingu na całym świecie. Jej znaczenie jest bogate i głęboko zakorzenione w historii harcerstwa. Ta skromna odznaka

Czytaj więcej