obróbka metalu


Pomimo swojej twardości, metale należą do bardzo plastycznych materiałów. To jeden z głównych powodów ich szerokiego wykorzystania w praktycznie każdej nowoczesnej gałęzi przemysłu. Wystarczy wiedzieć, jaką metodę obróbki zastosować, aby osiągnąć pożądany efekt. Szczególną popularnością cieszy się obróbka skrawaniem.

Ogólna zasada obróbki metali CNC

Obróbka skrawaniem metali polega na kształtowaniu elementu specjalnie w tym celu zaprojektowanymi narzędziami. Odbywa się to poprzez skrawanie warstw materiałów, co generuje wióry. Każdą z wymienionych poniżej metod można przeprowadzić ręcznie, jednak przy produkcji wielkoseryjnej lepszym rozwiązaniem jest obróbka metali CNC, czyli zaprogramowanymi maszynami. Zapewnia ona wyjątkową precyzję wykonania oraz pełną powtarzalność procesu.

Obróbka metali frezowaniem

Frezowanie należy do najczęściej stosowanych sposobów obróbki. Wykonuje się je przy pomocy frezarki. Obróbka metali CNC wymaga użycia przynajmniej dwóch ostrzy we frezie, które wykonują ruch obrotowy wokół przesuwanego elementu. Wyróżnia się frezowanie przeciwbieżne, współbieżne, czołowe oraz obwodowe.

Obróbka metali toczeniem

To proces odwrotny do frezowania. Ruch obrotowy wykonuje przedmiot, a ruch liniowy wykonuje nóż tokarski. Toczenie dzielimy na wzdłużne, poprzeczne, kopiowe i obwiedniowe.

Obróbka metali wytaczaniem

Wytaczanie wymaga zamocowania elementu na stole wytaczarki, gdzie następuje ruch posuwowy. Zamocowane na wrzecionie narzędzie obraca się, co umożliwia wykonanie otworów.

Obróbka metali wierceniem

Stosowane przy użyciu prostych narzędzi jest popularną czynnością w każdym domu. Wystarczy wiertarka z wiertłem, aby wykonać otwór. Tego typu obróbka metali wymaga nieruchomego elementu i obracającego się ostrza.

Obróbka metali rozwiercaniem

Zalicza się ją do bardzo precyzyjnej obróbki wykończeniowej. Narzędzie wieloostrzowe tworzy otwory o wąskiej tolerancji wymiarowej oraz małej chropowatości powierzchni. Jest to możliwe dzięki dużej prędkości posuwu i niewielkiej głębokości skrawania.

Obróbka metali dłutowaniem

Obrabiany element umieszcza się na uchwycie stołu dłutownicy, a narzędzie wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Obróbka metali dłutem pozwala wykonać m.in. wielowypusty i uzębienie wewnętrzne czy kanały wzdłużne.

Obróbka metali szlifowaniem

Jest to forma obróbki ściernej. Jako narzędzie stosuje się najczęściej ściernicę, osełkę lub taśmę ścierną. Doskonale sprawdza się w przypadku elementów hartowanych, kutych, odlewanych i walcowanych, które potrzebują wysokiej jakości wykończenia.

Obróbka metali gładzeniem

Nazywane też honowaniem. To kolejny przykład ściernej obróbki metali. Do gładzenia używa się gładzika, który ma za zadanie wykańczać płaszczyzny, otwory oraz powierzchnie obrotowe i stożkowe.

Obróbka metali polerowaniem

Ma ona na celu uzyskanie odpowiedniej gładkości oraz połysku powierzchni elementu polerowanego. Do polerowania należy zastosować materiały ścierne lub filcowe tarcze w zależności od pożądanego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy

Sprzątanie

Pracownik to doceni!

Wprowadzenie Cześć wszystkim czytelnikom! Dzisiaj chciałbym poruszyć ważny temat – docenianie pracowników. Czy zdarzało się Wam kiedyś zatrzymać i zastanowić, jak ważną rolę odgrywają pracownicy

Czytaj więcej