W obecnych czasach dostęp do substancji psychoaktywnych stał się jeszcze bardziej powszechny. Nie da się ukryć, że nie są w stanie tego powstrzymać żadne regulacje prawne czy instytucje. Doprowadza to z kolei do niezwykle drastycznego wzrostu osób uzależnionych, które poszukują pomocy w profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień. Jednocześnie warto zauważyć, że wizyta w takim ośrodku dalej nie jest gwarancją sukcesywnej pomocy. Wiele bowiem zależy od samej osoby uzależnionej- jej motywacji oraz wysiłków, które zdecyduje się ona podjąć, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Jednak czy w takim wypadku, można mówić o całkowitym wyleczeniu uzależnienia?

Narkoman i alkoholik- czy mogą być całkowicie wolni od uzależnienia?


Typowe zachowanie narkomana czy alkoholika tak naprawdę z pozoru nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Na pierwszy rzut oka, osoby te nie wyróżniają się zbytnio z tłumu. Utrzymują one bowiem na twarzy maskę, pod którą kryje się ich prawdziwy problem. Jednocześnie czy z tak głębokiego uzależnienia można wyjść w 100%? Okazuje się, że alkoholik już na zawsze pozostanie alkoholikiem, a narkoman zawsze będzie musiał mierzyć się z przypiętą metką narkomana. Uzależnienie jest chorobą zakorzenioną głęboko w psychice, a to z kolei oznacza, że nie da się z niego wyjść w całości. Jednocześnie określenia jak np. „niepijący alkoholik” są jak najbardziej adekwatne. Alkoholicy i narkomani mogą bowiem żyć całkowicie normalnie i w „czystości”. Jednakże sukces całego leczenia i terapii będzie uzależniony tylko i wyłącznie od nich. Po opuszczeniu ośrodka bowiem to oni decydują o sobie i swoim zachowaniu. To jest głównym determinantem zwycięstwa lub porażki w walce z nałogiem.

Jak leczyć narkomana i alkoholika?


W przypadku narkomanów i alkoholików leczenie jest wyjątkowo trudne. Często Ci drudzy, decydują się na skorzystanie z leczenia farmakologicznego. Jednak ile kosztuje wszywka alkoholowa? Otóż cały koszt zabiegu może wynieść nawet 1500 złotych. W tym przypadku cena jednak nie gra większej roli, jeśli chodzi o ratowanie zdrowia i życia. Narkomani jednak z takiego rozwiązania nie mogą skorzystać. W ich wypadku jedyną metodą jest całkowity detoks oraz terapia. Odwyk narkotykowy- podobnie zresztą jak alkoholowy- powinien być przeprowadzony w specjalistycznym ośrodku. Z całą pewnością nie będzie to najłatwiejszy czas dla wszystkich osób uzależnionych i będą borykać się oni ze skrajnymi emocjami. Jednocześnie jest to krok w kierunku trzeźwego i normalnego życia, więc z pewnością warto go podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy

Styl życia

Czym jest lilijka harcerska?

Lilijka harcerska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli skautingu na całym świecie. Jej znaczenie jest bogate i głęboko zakorzenione w historii harcerstwa. Ta skromna odznaka

Czytaj więcej