Każdy z nas wie, że budowa domu nigdy nie należy do najłatwiejszych zajęć. Jednakże mówiąc ogólnie, żadna budowa nie jest prosta. Każdorazowo bowiem wiąże się ona z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych. Wykopy na budowie stały się już standardem nie tylko podczas wznoszenia konstrukcji, ale także podczas prac awaryjnych. Jednocześnie jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone, wówczas mogą zostać zalane przed wody gruntowe lub ich ściany mogą zacząć się osuwać. W efekcie, praca fachowców może pójść na marne. Wobec tego czym zabezpieczyć wykopy?

Szalunki- najpopularniejszy sposób na zabezpieczenie wykopów


Wykopy pozostawione „same sobie” tak naprawdę narażone są na wiele niebezpieczeństw. Najpopularniejszym i jednocześnie najstarszym sposobem na ich zabezpieczenie są oczywiście szalunki. Co więcej, są one również wstanie sprawić, że wykonanie betonowej wylewki, stanie się o wiele bardziej precyzyjne i proste. Systemy szalunkowe są niezwykle różnorodne, więc wybór odpowiedniego z nich może spędzać przysłowiowy sen z powiek. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by szalunki spełniały wszystkie normy BHP. Dzięki temu będą one nie tylko stanowiły zabezpieczenie wykopów, ale jednocześnie znacznie podniosą bezpieczeństwo pracowników. Przyczynią się one do o wiele bardziej precyzyjnego wykonywania prac budowlanych, a to z kolei zagwarantuje lepszy efekt końcowy. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że jeśli z szalunków korzystają wyłącznie sezonowo to mogą zdecydować się na usługę ich wynajmu. Wówczas będą oni mogli skutecznie zredukować koszty, a także zniwelują konieczność magazynowania szalunków. W przypadku jednak kiedy szalunki są niezbędne w codziennym użytkowaniu, o wiele lepiej będzie posiadać je na własność.

Grodzice czyli profile szalunkowe również się przydadzą


Kolejnym przydatnym na budowie przedmiotem stają się wypraski stalowe do wykopów, czyli popularne grodzice. Takie wypraski również mają na celu zabezpieczenie wykopów, a tym samym znacznie zwiększą one efektywność pracy. Grodzice sprawdzą się zarówno przy dużych i głębokich wykopach jak i przy tych niewielkich jak np. montaż zbiorników na szambo. Przydadzą się one również w momencie, kiedy mamy do czynienia z terenem trudnym z dużą ilością uskoków. Grodzice pozwolą na znaczne szybsze przeprowadzenie ewentualnych prac i co najważniejsze zapewnią bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i wykonanym przez nich wykopom. Podobnie jak w przypadku szalunków, można je kupić i posiadać na własność lub wynająć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy

Styl życia

Czym jest lilijka harcerska?

Lilijka harcerska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli skautingu na całym świecie. Jej znaczenie jest bogate i głęboko zakorzenione w historii harcerstwa. Ta skromna odznaka

Czytaj więcej