Właściwe składowanie gruzu pozwala nie tylko zachować porządek na terenie budowy, ale przede wszystkim uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak nałożenie mandatu. Jak prawidłowo składować gruz na budowie? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Składowanie gruzu a przepisy prawa
Ustawa z dnia 14.12.2012 roku określa zasady prawidłowego składowania oraz wywozu gruzu. Przepisy prawa wyznaczają też miejsca, w którym odpady mają być składowane. Takim miejscem powinno być: specjalne składowisko odpadów, odpowiedni obiekt albo miejsce podziemne. Ustawa określa ponadto typy składowisk odpadów. Podzielono je na składowiska przeznaczone na śmieci obojętne, niebezpieczne oraz inne, które nie należą do żadnej z wymienionych kategorii, np. komunalne. Gruz powstały podczas budowy powinien być więc dostarczony do owych miejsc składowania.
Jak prawidłowo składować odpady z budowy?
Podczas prac budowlanych, niezależnie od wielkości czy rodzaju inwestycji, powstają odpady. Nie wolno ich wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, np. na odpady komunalne, pod groźbą mandatu w wysokości kilkuset złotych. Teoretycznie można je składować w jednym miejscu, aż do czasu zakończenia budowy, jednakże o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie ich w przeznaczonych do tego kontenerach.
Pojemniki występują w różnych wielkościach, począwszy od niedużych kontenerów o pojemności około 3 m3, aż do zbiorników liczących kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów sześciennych, które sprawdzają się najlepiej na dużych budowach. Osoby prywatne zazwyczaj decydują się na pojemniki o pojemności od 3 do 8-10 m3, w których z łatwością zmieszczą się odpady z budowy średniej wielkości domu. Jeśli chcesz pozbyć się niedużych ilości gruzu, możesz wybrać worek typu big-bag zamiast pojemnika.
Wynajęcie kontenera do składowania odpadów to jednak nie wszystko. Ważna jest też odpowiednia segregacja śmieci budowlanych. Gruz dzieli się na trzy kategorie: czysty, mieszany i zanieczyszczony. Gruz czysty obejmuje beton, ceramikę, porcelanę, nieduże ilości tynku, części cegieł, ziemię i piasek. Materiał ten nadaje się do przetworzenia, dlatego tak ważne jest, aby wrzucić go do odpowiedniego kontenera, a następnie wywieźć do zakładu, który przeprowadzi proces odzysku. Gruz mieszany obejmuje gruz czysty, a także dodatkowo: tworzywa sztuczne, wełnę mineralną, szkło, styropian, folie malarskie, duże ilości tynku i siatki montażowe. W pojemniku na gruz zanieczyszczony mogą się natomiast znaleźć wszystkie surowce wchodzące w skład gruzu czystego i mieszanego, a dodatkowo trawa syntetyczna w rolkach, guma i papa. Pamiętaj też, że na terenie posesji nie można składować ani wrzucać do wymienionych kontenerów odpadów niebezpiecznych, takich jak np. eternit czy azbest.
Kontenery na gruz od profesjonalnej firmy
Skąd wziąć kontenery na gruz? Najłatwiej wypożyczyć je od profesjonalnej firmy, która oferuje wynajem kontenerów i wywożenie gruzu Łódź to tylko jedno z wielu polskich miast, w których działają firmy świadczące tego typu usługi. Jak znaleźć najlepszą firmę do wywozu gruzu? Wejdź na stronę internetową Smieci.eu i wypełnij krótki formularz, określając swoje zapotrzebowanie. Podaj wielkość kontenera i oczekiwany termin wykonania zlecenia. Specjaliści z serwisu zorganizują dla Ciebie w całości usługę obejmującą dostarczenie kontenera, a następnie wywożenie odpadów budowlanych Łódź bądź w innym mieście. Na zakończenie otrzymasz niezbędne dokumenty potwierdzające bezpieczne i legalne pozbycie się gruzu przez firmę.