Lekomania to nałóg polegający na przyjmowaniu nadmiernej ilości środków farmaceutycznych. Uzależnienie wywołuje zmiany zachowania oraz uczucie przymusu okresowego lub stałego zażywania leków. Chory odczuwa coraz silniejszą potrzebę przyjmowania coraz większej ilości środków, aby nie odczuwać nieprzyjemnych skutków w wyniku braku leków. W wyniku przedawkowania substancji wzrasta niebezpieczeństwo skutków ubocznych, takich jak zatrucia czy nawet śmierć. Lekomania najczęściej dotyczy środków przeciwbólowych, nasennych, hormonalnych, czy dopingujących. Skuteczną metodą wyjścia z nałogu jest detoks lekowy. 

Czym jest detoks lekowy?

Detoks lekowy polega na stopniowym zmniejszaniu dawki środków farmakologicznych oraz wprowadzaniu zamiennych substancji znoszących objawy odstawienia uzależniającego leku. Czasem wspomagająco podawane są płyny infuzyjne, by w pełni oczyścić organizm. Detoks jest skierowany do osób, które nie mogą funkcjonować bez leków i odczuwają przymus sięgania po nie. Ratunkiem dla uzależnionej osoby jest detoks lekowy przeprowadzony w profesjonalnym ośrodku odwykowym. Jest wiele ośrodków, które pomagają przezwyciężyć nałóg. Aby wybrać odpowiedni, najlepiej skorzystać z rankingu sprawdzonych placówek, np. www.pewnaterapia.pl, który oferuje bezpieczne i sprawdzone ośrodki leczenia uzależnień i detoksykacji. 

Skutki uboczne towarzyszące odtruciu nie należą do przyjemnych. Najczęściej pierwsze objawy występują ze strony organu, na który działał lek np. jeśli jesteśmy uzależnieni od przyjmowania kropli do nosa, to objawem będzie katar, natomiast gdy zażywamy leki nasenne w nadmiernych ilościach, to będziemy walczyć z bezsennością. Objawami, które mogą wystąpić, są także: wysoka gorączka, drgawki, wymioty. 

Ile trwa detoks lekowy?

Czas trwania odtrucia zależy od konkretnego pacjenta. Najkrótszy okres to kilka dni. Korzystają z niego osoby, które były stosunkowo krótko uzależnione. Najczęściej jednak detoks trwa około miesiąca lub tygodnia, czasem 6-8 tygodni. Jednak wszystko zależy od tego, czy pacjent ma motywację, by wyjść z nałogu oraz jaki jest jego stan zdrowia.

Odstawiając lek, organizm uzależnionej osoby może manifestować jego brak i nie zależy to od naszej woli. Dla niektórych detoks lekowy będzie mniej znośny, dla innych bardziej. Jednak każdy będzie musiał to przejść, jeżeli chce walczyć z nałogiem. Przy pomocy specjalistów nie musi on być bardzo uciążliwy, więc warto im zaufać.

Kiedy pacjent skończy detoksykację jego stan psychiczny oraz samopoczucie znacznie się polepszają i może zacząć normalnie funkcjonować. Choć detoks lekowy nie wyleczy z nałogu, to poprawia stan zdrowia osoby uzależnionej oraz nastrój i z pewnością jest doskonałym początkiem na podjęcie terapii odwykowej w ośrodku leczenia uzależnień.