Loading...
Zdrowie psychiczne

Wypalenie zawodowe – czym jest i skąd się bierze?

wypalenie zawodowe

Wykonywanie przez wiele lat tej samej pracy, na którą składają się powtarzające się obowiązki każdego dnia, może z czasem stać się przytłaczające. Brak zmiany środowiska, programowe wykonywanie czynności oraz brak czerpania radości ze swojej pracy to objawy wypalenia zawodowego, które dotyczy nawet najlepszych pracowników. W którym momencie można rozpoznać zły stan swojego pracownika? Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu i zapewnić pracownikom odpowiednie warunki?

Co jest przyczyną wypalenia zawodowego?

W mojej firmie już niejednokrotnie spotykałam się z tym, że starszych pracowników dotykało wypalenie zawodowe, co po kilkudziesięcioletniej pracy w jednej firmie na jednym stanowisko mogłoby wydawać się zupełnie normalne. Co jednak, kiedy wypalenie dotyka młodych pracowników? Kiedy dołączają do nowego zespołu bądź zmieniają całkowicie środowisko pracy, mają swoje oczekiwania. Nie tylko te dotyczące płacy, ale i atmosfery panującej w biurze czy przydzielonych obowiązków.

W momencie, kiedy zbyt wiele projektów pojawia się na celowniku, trzeba przyspieszyć pracę, a terminy gonią, pojawia się ogromny stres. Nie każdy pracownik umie sobie z nim poradzić. Wtedy sytuacja w pracy się pogarsza, nie można w żaden sposób rozwiązać problemu, a na dodatek zaczynają pojawiać się pierwsze poważne objawy stresu, jak bóle głowy czy brzucha.

To oczywiście nie jest jedyny powód wypalenia. Nie tylko stres doprowadza do niechęci do pracy, która przyczynia się do złego samopoczucia w miejscu wykonywania codziennych obowiązków. Dotyczy to także ograniczania dalszego rozwoju zawodowego, odrzucania wszystkich nowoczesnych pomysłów czy brak motywowania pracownika do zdobywania nowej wiedzy. To wszystko się kumuluje i pracownik czuje się niedoceniony.

Objawy zwiastujące wypalenie zawodowe

Na samym początku na pewno jest to po prostu złe samopoczucie. Przemęczenie organizmu, bóle głowy, brzucha, a nawet brak chęci wstawania z łóżka, w celu udania się po raz kolejny do stresującego biura. Z czasem dochodzą do tego problemy ze snem, ciągłe wybudzanie się, a nawet koszmary senne. Nie można pominąć też oczywistych objawów jak niechęć chodzenia do pracy, wykonywania swoich obowiązków i wpadnięcie w rutynę.

Kiedy Wy znajdujecie się w takiej sytuacji, koniecznie skorzystajcie z pomocy specjalistów. Psycholog na pewno pomoże Wam znaleźć źródło problemu i doradzi, jakie kroki należy podjąć, by zmienić coś w swoim życiu. Przecież nie chodzi o to, by do emerytury pracować w firmie, która doprowadza nas do złego stanu zdrowia. Zadbajcie o swoje zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, zapewniając sobie komfort pracy.